ESBBL Nedir?

Ekşi Sözlük Birinci BASKETBOL Ligi (ESBBL) Nedir?


 

ESBBL – (Ekşi Sözlük Birinci Basketbol Ligi), Ekşi Sözlük yazar ve çaylaklarını bir araya getiren, Ekşi Sözlük yazarlarının parkede tek paydada buluşmasını sağlayan, 2016 yılı Kasım ayında kurulmuş bir basketbol ligi organizasyonudur.

ESBBL’de ilk sezon itibari ile maçlar perşembe ve cuma günleri 5’e 5 iki takım ve çift pota halinde nizami kurallara (Hücum süresi, 3sn kuralı uygulanmamaktadır, 3sn kuralı prof hakem varsa işletilmektedir) göre oynanmaktadır. 

ESBBL, lig maçlarında oyuncu hakem uygulaması, Final Four maçlarında Profesyonel hakem eşliğinde maçları yapmaktadır. Eğlence ve rekabetin dostça geçmesi için maç içi ve dışındaki davranışlar kurallarla yazılı hale getirilmiştir.
ESBBL organizasyonu, lig sonunda oyunculara madalya, kupa, forma, vb. gibi manevi ve anı değeri olan ödüller vermektedir. (Ödüllerin içeriği ve takdimi, organizasyon yöneticisinin insiyatifindedir).

ESBBL;  kuralları ve sürekliliği ile kurumsal bir düzene sahip olan, bunun yanında saygıyı ve arkadaşlığı önemseyen, amatör ruhunu kaybetmemiş bir oluşumdur. 

ESBBL; İstanbul avrupa yakasıyla start vermiş olup, sonrasında başvurulara göre Anadolu yakası ve şehirler bazında bir turnuvaya dönüşmesi için emek harcanmaktadır.


 

ESBBL liginde oyuncu olmak için:
Ekşi sözlük yazarları buradan direk mesaj atabilir.
Çaylak ve dışarıdan lige katılmak isteyen oyuncular bu siteye şu linkten üye olduktan sonra buradaki başlığa yazabilir.
Veya direkt olarak bilgilerini “esbbligi@gmail.com” adresine gönderip başvuruda bulunabilir.