ESBBL Kuralları

ESBBL Ligi için geçerli olan kurallar aşağıdaki gibidir.


Madde 1 – Amaç ve Kapsam

ESBBL (Ekşi Sözlük Birinci Basketbol Ligi), Ekşi Sözlük yazarlarınca, Ekşi sözlük yazarları ve uzun dönem çaylakları için herhangi bir maddi amaç ve destekten uzak; sadece ortak paydada eğlenceyi, birlik ve beraberliği amaçlayan; 2016 yılı kasım ayında, Ozan Zarcı tarafından kurulmuş bir amatör basketbol ligi organizasyonudur. 5’e 5 iki takım olarak, çift pota halinde nizami ve ESBBL’in kendi geliştirdiği kurallara göre oynanmaktadır.
Bu organizasyon, lig usulü maçlar ve tek maçlı eliminasyon sistemli playoff maçlarını içerir.

ESBBL’de bir hizmet satın almazsınız, size sağladığı fırsatı kullanırsınız.

 

Madde 2- Lige Katılım ve Kayıt

(A) ESBBL’e katılım, sezon başlangıçları öncesi duyurulan ön başvuru formunun doldurulup, formda yer alan son başvuru tarihine kadar ‘esbbligi@gmail.com’ adresine gönderimi sonrası, organizasyon kurulu onayı alındıktan sonra gerçekleşir.
(B) Lige katılım onayını alan takımlar, lige giriş ücreti sonrası ligde mücadele edebilmektedir. Sezon başladıktan sonra, takımlar ligden ayrılamaz. Ligden ayrılan takımlar, salonlara ücretler peşin ödendiği için, ödedikleri ücreti talep edemez.
(C) Herhangi bir sebeple ligi bırakan, disiplin kararı kaynaklı ihraç olan oyuncu & takım para iadesi talep edemez, ceza mercii raportör olarak hakemlerin tutanakları, video kaydı ve organizasyon ekibidir.
(D) Organizasyon yönetimi, gerek gördüğü takdirde lig başlamadan, başvuru yapan takımı ücretini iade ederek ligin dışında bırakma hakkını saklı tutar.

Madde 3- Organizasyon ve Kaptanlarla Toplantılar

(A) ESBBL organizasyon ekibi 1 kişiden, Kaptanlar ekibi ilgili sezondaki takım sayısı kadar kişiden oluşur. Organizasyon ekibi, Lig için düzenlenmesi gereken hususları düzenlemek, kaptanlar arası diyalog bütünlüğünü sağlamak, olası karışıklıkları gidermek, lig sahasını ayarlamak, kaptanlar toplantısına ihtiyaç varsa bu toplantıyı yönetmek, lig için gereken harcamalar konusunda belirlenen ücreti toplamak, maç sonuçlarını kayıt altına alarak, her maç günü sonunda ekşi sözlük’te ilgili lig sezonu başlığında, ertesi gün youtube kanalında veya esbbl web sitesinde ilan etmek ve bunlar gibi esbbl’in işleyişiyle ilgili işleri yürütmek için bu görevdedir.
(B) Toplantılar, sezon öncesi tüm oyuncu ve kaptanların katılımıyla gerçekleşir. Herkes organizasyon hakkında öneri verme hakkına sahiptir.
(C) Toplantıda kararlar, yukarıda belirtilen usule göre toplanmış olan katılımcıların çoğunluğuyla ortak bir karar alınır, organizasyon ekibi onayıyla ilgili sezonda veya gelecek sezon için kararlar listesine eklenir.
(D) Lig başlamadan önce yapılacak olan fikstür talep başvuruları kaptanlardan alınır, bu talepler sonunda ligin fikstürü şekillendirilir, fikstür talebini belirtilen sürede dönmeyen takımlar için rastgele atama yapılır.
(E) Fikstür talep başvuruları, takımların maçlara çoğunluk katılım sağlamalarına yardımcı olmak için yapılmaktadır ve tüm taleplerinin karşılanmasının garantisi yoktur.

Madde 4- Takımlar

(A) ESBBL’e katılmak isteyen takımlar, başvurularını organizasyon ekibine; ikinci maddede belirtilen süreye kadar, kaptanları ve oyuncuları belirlenmiş biçimde yapmak durumundadırlar.
(B) Kadroda oyuncu ve yabancı oyuncu sınırlaması vardır: bir takım kadrosu en fazla 16 kişi olabilir ve en az 4 yazar bulundurmak zorundadır. Bir takımın kadrosunda olan oyuncu, ilgili sezon içinde hiçbir şekilde başka bir takımın maç kadrosunda yer alamaz.
(C) Takımlar lig kurallarına uymakla, takım kaptanları tüm oyuncularının bu kurallara uymasını sağlamakla mükelleftirler.
(D) Her takım, maçlarda kendisinin diğer takımlardan ayırt edilmesini sağlayacak şekilde renklendirilmiş, tasarlanmış bir forma giymek zorundadır. Bu formaların sırt kısmında, oyuncuların ismi ve takım içinde belirlenmiş numaraları , göğüs kısmında takımının logosu ve numarası yazar.
(E) Formasız maça gelen oyuncu o maçta oynayamaz, başkasının formasıyla maça çıkamaz.
(F) Formasız maça gelen oyuncu, (süreğen olmamak şartıyla) takımının yedek formasıyla maça çıkabilir.
* Yedek forma, takımın kendi forması olup, üzerinde yalnızca numara bulunan ve takımına ait oyuncu listesinde başka bir oyuncuya ait olmayan numaralı formasıdır.

Madde 5- Kaptanlık

(A) Her takımın bir kaptanı olması zorunludur. Kaptanlar, ligle ilgili kaptanlar grubunda duyurulan kararları takip etmek, bunları takım arkadaşlarına bildirmek, lig kurallarını ve ligin işleyişini takım arkadaşlarına anlatmak ve onların tüm kurallara uymasını sağlamakla yükümlüdür. Kaptan gerekli gördüğü takdirde kendine bir yardımcı seçer. Kaptan yardımcısı, kaptan olan oyuncunun görevini ve sorumluluklarını yerine getiremediği zaman, kaptan yerine geçer. Kaptan ve yardımcısı organizasyon ekibine bildirilir.
(B) Organizasyon ekibi, herhangi bir durumda doğrudan kaptan ile muhatap olur. Aynı şekilde bir takım oyuncusunun organizasyon ekibinden isteği, kaptanı aracılığıyla iletilir.
(C) Her kaptan, takımının oyuncularından dolayı organizasyon ekibine karşı sorumludur. Oyuncular kaptanın muhatabındadır. Kaptan, sahadaki takım arkadaşına hâkim olmak ve oyuncuyu davranışlarından dolayı uyarmakla yükümlüdür.

Madde 6- Lig ve Kupa Düzeni

(A) Ligin hangi tarihlerde başlayıp hangi tarihlerde biteceğine, playoff maçlarının hangi aralıklarda oynanacağına, final maçları düzenine ve hangi aralıklarda oynanacağına lig başlamadan önceki fikstür duyurusuyla organizasyon ekibi tarafından belirlenir.
(B) Lig, tek devreli olup, bu devrenin sonunda, son iki takım elenir ve kalan sıralamadaki takımlar playoff maçlarında  çapraz eşleşmeye girer. Playoff maçlarını aşıp final maçını kazanan takım o sezonun şampiyonu olur. (Sezonların kendi içinde farklı eleme sistemi de olabilmektedir)
(C) Ligde galibiyete 2, beraberliğe 1 puan verilir. İkili ve gerekli görülürse Üçlü averaj sistemi uygulanır. Maç süresinin tamamı sona erdiğinde takımlar berabere kalmışlarsa, eşitlik bozulana kadar 2 dakikalık uzatma periyodları oynanır.
(D) Ligin oynanacağı salonlar, lig öncesi organizasyon ekibi tarafından belirlenir. Salon, organizasyon ekibince ayarlanır.
(E) Olumsuz hava koşulları ve maç oynanmaya müsait olmayan salon için bir hafta öncesinden organizasyon duyuru yaparak maçı farklı lokasyon/salon bünyesinde oynatabilir.

Madde 7- Oyuncular ve Maç Kadroları

(A) Maçlar, 5 kişilik takımlar ile oynanır.
(B) Hiçbir takım, bir başka takım oyuncusunu bir maçlığına veya takımların karşılıklı anlaşması dışında transfer edilmeksizin, oynatamaz.
(C) Takımların karşıklı anlaşarak oyuncu transfer etmesi durumu, sadece ligin ilk haftası geçerlidir. Madde B ve C dışında hareket eden takımlar hükmen yenik sayılır ve “0” sıfır puan alır.
(D) Ligin ilk haftası sonrası son ve nihai kadro kaptanlar tarafından organizasyon ekibiyle paylaşılmalıdır, paylaşılan takım kadroları Lig web sitesi üzerinde (www.esbbl.com) duyurulur ve takımın kendi sayfasına eklenir. Takım sayfasındaki oyuncu listesi dışında oyuncu oynatılması yasaktır, aksi durumda takım hükmen yenik sayılır ve o maçta “0” sıfır puan alır.

Madde 8- Maç Düzeni

(A) Maçlar birer saat üzerinden oynanır, fikstürün tamamı, saatler ve salonlar da dahil olmak üzere lig öncesi organizasyon tarafından belirlenir ve lig web sitesinde (www.esbbl.com) üzerinden duyurulur.
(B) Maç saatlerindeki değişiklik durumları lig web sitesinde (www.esbbl.com) organizasyon ekibince beyan edilir, takımlara haber verilir.
(C) Maç sonuçları organizasyon ekibince veya maç anında hazır bulunan organizasyon temsilcisi tarafından, “skor”, “karşılaşan takımlar” ve “fauller” şeklinde tutulur. Sonuçlar, maç kağıdı ve puan durumu; her maç günü akşamında veya maçın oynandığı haftada lig web sitesinde (www.esbbl.com) organizasyon ekibince ilan edilir.
(D) Maçlarda Profesyonel hakemler görev yapmaktadır.
(E) Lig maçlarında 1 profesyonel hakem ve organizasyonun atayacağı 1 masa hakemi görevlisi hazır bulunacaktır.
(F) PlayOff ve Final maçında 2 profesyonel hakem ve organizasyonun atayacağı 1 masa hakemi görevlisi hazır bulunacaktır.
(G) Maç öncesi takım kadrolarını teyid etmek için, en az 10 dakika önce masa hakemi ve takım kaptanı oyuncu listesini teyid ettirmeli. Sitedeki listede bilgisi olmayan oyuncu o maçta oynayamaz.

Madde 9- Maça Geç Kalma

(1) Her takım maça vaktinde gelmek zorundadır, maçtan 20 dakika öncesinde salonda hazır bulunmayı taahud etmiş sayılır.
(2) Maça en fazla 5 dakika geç kalınabilir. Maçın başlamasından itibaren 5 dakika geçmiş olmasına rağmen 4 veya daha az kişiyle sahada bulunan veya 5 dakikadan daha geç bir zamanda salona gelen takım, hükmen yenik sayılır, “0” sıfır puan alır. Kalan sürede dostluk maçı yapılır.
(3) Her takım, maç saatinde salonda en az ilk 5 olarak bulunmak zorundadır.
(4) Bir sezon içinde ikinci defa geç kalan takım ihtar alır, üçüncü tekrarında ve süreğen her tekrarda 1 puanı silinir.

Madde 10- Maça Çıkmama

(A) Takımlar maç yapılmasına yetecek kadar oyuncusu ile birlikte her maça gelmek zorundadır ve bu ilk 5 olarak salonda bulunması anlamına gelmektedir.
(B) Kural olarak, herhangi bir sebeple maça çıkmayan takım hükmen yenik sayılır.
(C) Bir takım, eğer maça çıkamama ihtimali maçtan önce ortaya çıkmışsa; öncelikle takım kaptanı bu durumu en geç maçın olduğu günden 5 gün öncesine kadar organizasyon ekibine bildirmelidir. Maça gelemeyişi mücbir bir sebebe veya çok haklı ve çok önemli bir nedene dayanmayan takım (bu nedenin önem değerlendirmesi organizasyon ekibince yapılır), belirlenen süreye kadar durumu organizasyon ekibine bildirmiş olsa da, maça gelmeyişinden dolayı o maçta hükmen yenik sayılır ve “0” sıfır puan alır.
(D) Bir takım en fazla iki kez maça çıkmayabilir veya iki kez hükmen alabilir. Sezon boyunca iki maça çıkmayan veya iki kez hükmen alan takımdan “2” iki puan silinir. İki maçtan daha fazla maça çıkmayan veya iki maçtan daha fazla hükmen alan takım ligden ihraç edilir ve hak talep edemez.
(E) Maça çıkamama haberini maçın oynanacağı günün öncesinde (24 saat önce) bilgi vermeyen takımlar haber vermemiş olarak kabul edilir ve B maddesi uygulanır.
(F)  Maça çıkmama kuralları tüm sezonu (PlayOff maçları dahil) kapsar, ihlali durumunda B maddesi uygulanır.

Madde 11- Maçın Ertelenmesi

(A) Esbbl’de kural olarak maç ertelenmez. Ancak aşağıda belirtilen kimi hallerde organizasyon ekibi tarafından maçın ertelenmesine izin verilebilir.
(B) Çok önemli (hayati vb.) ve çok haklı bir sebep söz konusu ise, talep rakip takım kaptanına iletilir. iki takım kaptanı en kısa süre içerisinde, aynı hafta veya gelecek hafta içinde oynanmak üzere maç zamanını tayin edilir.
(D) Mücbir (zorlu hava koşulları, bayram, resmi tatil, seferberlik, doğal afet vb.) sebepler dışında, o haftaki “tüm” maçların ertelenmesi söz konusu değildir.

 

Madde 12- Transfer

(1) Takımlarda transfer dönemi, ligdeki takımların ilk hafta maçları sonuna kadar gerçekleştirilir. Bu, transfer döneminin 1 hafta olduğu anlamına gelmektedir.
(2) Her oyuncu, sezon içerisinde sadece bir kez transfer olabilir. Transfer işlemi, ikinci hafta maçları başlamadan iki takım kaptanınca organizasyon ekibine ulaştırılmalıdır.
(3) Takım kadrolarında değişiklik yapmak isteyen takımların transfer için 1 haftası bulunur, ikinci hafta başlamadan kadronun son hali belirlenmeli ve takım kaptanınca organizasyon ekibine ulaştırılmalıdır.
(4) Ligin 2.haftasında, esbbl.com üzerinde belirtilen oyuncu kadrosu dışında salonda oyuncu olamaz, takım kadrosunda yer alamaz.

 

Madde 13- Maç Esnasında İhtar ve İhraç

(A) Maçlar profesyonel hakemler tarafından yönetilir ve nizami müdahale kuralları uygulanır. Oyuncular, hakemlerin verdiği karara uymak ve basketbol kuralları çerçevesinde oynamakla yükümlüdür.
(B) Hakemin kararlarına uymayıp tartışma çıkaran, küfür veya hakaret sonucu oyunun oynanmasına engel olacak  tartışmalara sebebiyet veren oyunculara en az 3 maç ceza verilir.
(B1) Bir oyuncu aynı sezon içinde küfür ve hakaretten ceza tekrarı olması durumunda, bir önceli aldığı ceza x2 şeklinde uygulanır.
(B2) Oyuncular pozisyon içerisinde (tartışma yaratmayan ve hakemin cezalandırdığı pozisyonlar) küfür/hakaret söylemlerinde en az 1 maç olmak üzere ihraç cezası verilir.
(C) Bir oyuncu başka bir takımın oyuncusuna fiziki saldırıda bulunuyorsa bu oyuncu ligden ihraç edilir ve tekrarlayan hiçbir sezonda ligde yer alamaz.
(D) Bir oyuncu başka bir oyuncunun sağlığını tehdit edecek bir müdahalede bulunamaz. Eğer bu tarz eylemlerde bulunduğu görülürse organizasyon kararıyla ligden ihraç edilir.
(E) Oyuncu, oyun içi davranışları kaynaklı hakemden iki defa teknik faul alırsa, oyundan atılır ve o maçta artık oynayamaz. (Nizami kural)
(F) Oyuncu, herhangi bir sebepten dolayı oyundan ihraç edilmesine rağmen sahada kalıp oyunun oynanmasına engel olursa, en az 1 maç olmak üzere ceza alır. Oyuncunun ihraç kararı sonrasında saha içindeki tutumu, cezanın kademesini belirler ve disiplin kurulu cezayı arttırabilir. Takım kaptanı oyuncusundan sorumludur ve oyuncunun tutumu takımı hakkında da cezai karar yolunu açar.

Madde 14- Hükmen Mağlubiyet

(A) Hükmen mağlubiyet durumları kurallar listesinin çeşitli maddelerinde belirtilmiştir.
(B) Hükmen mağlup olan takım, 20-0 mağlup olmuş sayılır ve “0” sıfır puan alır.
(C) Oyun içinde çeşitli sebeplerle (sakatlık,diskalifiye) 3 kişi kalan takım hükmen yenik sayılır ve hükmen mağlubiyet kuralları işletilir. Sportmenliğe aykırı olmayan durumda, (fauller kaynaklı 3 kişi kalan takım) nizami olarak yenik sayılır 1 puan alır. Hükmen kazanan takıma, fark 20 – 0 olacak şekilde skor eklenir.

 

Madde 15- Maçların Oynanış Statüsü

(1) Karşılaşmalar toplam 1 saat üzerinden, 12*4 periyod halinde oynanır:
(2) Her periyod sonunda 2 dakikalık mola/dinlenme süresi uygulanır.
(3) Periyod sonları dışında takımların mola hakkı bulunmaz.
(4) Son 2 dakika dışında süre duraklatılmaz, 4.periyodun son 2 dakikası top oyunda olmadığı ve oyunun durduğu anlarda süre durdurulur.
(5) Maç içinde 3 sn, 8 sn, 24sn  kuralları hakem insiyatifiyle işletilir.
(6) Her hücumda 24 saniye kuralı nizami şekilde işletilir. (Hakem insiyatifindedir, o an teknik sebeplerle 24 saniye sayılamıyorsa, hakem bir takımın fair-play ölçütleri dışında, kasten zaman geçirdiği kanaatine vardığında önce takımı ikaz eder, tekrarı halinde topun rakibe verilmesi kararına hükmeder.)
(7) Her oyuncunun toplam maç süresi boyunca 5 faul hakkı bulunur, 5.faulünü yapan oyuncu maça devam edemez, oyuncu diskalifiye olur, yedek kulübesindeki bir arkadaşıyla yer değiştirir ve bir daha oyuna dahil olamaz.
(8) Takım faulleri de 5 faul olarak nizami şekilde işletilir, her takım bir periyod içinde takım olarak
5 faul yapma hakkına sahiptir.
(9) 5 takım faulünü dolduran takım serbest atışla karşılaşır.
(10) Yukarıda yazılan kuralları dışındaki kalan durumlardaki oyun esnasındaki hakem kararları, tamamen tbf oyun içi kuralları örnek alınarak işletilir.
(11) Her maçın full video kaydı alınmakta ve youtube kanalımıza yüklenmektedir.
(12) Maçlar 2 Profesyonel hakemle oynanmaktadır.
(13) Maçlar özel istatistik yazılımıyla canlı takip edilir ve maç sonu esbbl uygulaması veya esbbl.com üzerinden takip edilebilir.
(14) ESBBL’e ürün desteği veren sponsorlarımız bulunmaktadır; oyuncular performanslarına göre ve yapılan çekilişler sonucunda sponsor ödülleri kazanmaktadır

 

Madde 16- Lig Sonu ve ESBBL Ödülleri Hakkında

(1) ESBBL sezonunda final maçı sonucuyla birlikte, Şampiyon olan takım şampiyonluk madalyasının sahibi olur ve şampiyonluk kupasını kaldırır, ikinci olan takım ikincilik madalyasının sahibi olur ve ikincilik kupasını kaldırır.
(2) Lig maçları sonrası (PlayOff elemeleri öncesi) MVP olan oyuncu, MVP madalyasının ve sponsor ürünleri paketi sahibi olur, MVP kupası kaldırır.
(3) Final maçları öncesi belirlenen FairPlay seçmeleri birinci oyuncusu, madalya ve sponsor paketi sahibi olur, FairPlay plaketi kaldırır.
(4) Ligde sezon boyunca çekilişler yapılarak oyunculara ve takımlara sponsor ürünleri dağıtılır.

* Madalyalar ve Sponsor Ürünleri oyunculara/takımlara bedelsiz olarak verilir ve bu ödüller oyuncunun olur.
* Kupalar ve Plaket ESBBL envanteridir, salonda fotoğraf çekimi sonrası alınır ve ESBBL müzesine kaldırılmak üzere organizasyona iade edilir.
* Madalya / Şampiyonluk Yüzüğü gibi bedelsiz olarak oyuncuya verilen ödüller,  şampiyonluk yüzüğü ‘yalnızca’ final maçında oynayan oyunculara verilir, final maçındaki maç kadrosunda bulunmayan oyuncu hiçbir sebeple Şampiyonluk Yüzüğü kazanamaz.
** Sponsor ürünleri dağıtımı ve planlaması organizasyon insiyatifindedir.
*** Kadrosunda yazar sayısı şartını sağlamayan/ligin varlığına ters düşen tutumlarda bulunan takımların ödül alma ve hatta şampiyon olsa dahi,  finaldeki rakibi şampiyon olarak ilan edilir.

Madde 17- Sağlık

A. ESBBL’e katılan tüm oyuncular sağlık konusunda kendileri sorumludurlar. Spor yapmalarına engel rahatsızlıkları bulunanlar organizasyona katılmamalıdırlar.
B. ESBBL’e katılan tüm oyunculara, spora elverişli olduklarını gösteren sağlık raporu almaları tavsiye olunur.
C.  ESBBL ve/veya Organizasyon Yönetim Kurulu; sağlıkla ilgili konularda, tedbir alınmaması veya öngörülemeyen nedenlerden ötürü takımların ve oyuncuların uğrayabileceği maddi ve manevi zararlardan sorumlu tutulamaz.

Madde 18- Güvenlik

A. Organizasyona katılan tüm takımlar güvenlik konusunda kendileri sorumludurlar.
B. Katılımcıların kendi aralarında ya da tesislerle aralarında çıkabilecek ihtilaflarda organizasyon yönetim kurulu taraf değildir, sorumluluk kabul etmez.
C. Organizasyon yönetim kurulu; güvenlik ile ilgili konularda, tedbir alınmaması veya öngörülemeyen nedenlerden ötürü takımların ve oyuncuların uğrayabileceği maddi ve manevi zararlardan sorumlu tutulamaz.

Madde 19- Olağandışı Durumlar ve Kuralların Yorumlanması

Olağandışı ve kurallar arasında da belirtilmemiş hallerde, gerekli düzenlemeler ve bu kurallar listesi içerisinde belirtilen hususların yorumu, adalet, hakkaniyet ve iyi niyet ilkelerince, herkesin menfaati göz önünde bulundurularak organizasyon ekibi tarafından yapılır.

Madde 20- Hüküm

(A) Kurallar listesi, kaptanlar toplantısında/grubunda alınan kararlar çerçevesinde, organizasyon ekibince düzenlenir.
(B) İş bu kurallar listesi ESBBL 2018 – 2019 , 6.sezonu başından itibaren geçerlidir.
(C) Lig katılımcıları bu kurallar listesini okumuş/kabul etmiş sayılırlar.
(D) ESBBL bünyesinde yer alan takımlar, organizasyon kararlarına uymak ve  uygulamakla yükümlüdürler, kural dışı ve/veya organizasyon yönetimi kararlarına uymayan takımlar için ceza kuralları geçerli olur,  söz konusu oyuncu/takım hiçbir hak iddia edemez ve kabul etmiş sayılır.

 

Eğlence ve rekabetin dostça geçmesi için maç içi ve dışındaki davranışlar kurallarla yazılı hale getirilmiştir.

ESBBL;  kuralları ve sürekliliği ile kurumsal bir düzene sahip olan, bunun yanında saygıyı ve arkadaşlığı önemseyen, amatör ruhla kurulmuş ve bu ruhunu kaybetmemiş bir oluşumdur. 

ESBBL; İstanbul avrupa yakasıyla start vermiş olup, sonrasında başvurulara göre Anadolu yakası ve şehirler arası bir turnuvaya dönüşmesi için emek harcanmaktadır.


 

ESBBL liginde oyuncu olmak için:
Ekşi sözlük yazarları buradan direk mesaj atabilir.
veya, lige katılmak isteyen oyuncular direkt olarak bilgilerini buradaki  formu doldurularak gönderebilir.
Takım olarak lige katılmak için buradaki başvuru formunu ‘esbbligi@gmail.com’ adresine gönderebilirsiniz.