– Birinci Sezon PlayOff

ESBBL – Playoff Maçları Oynanış Statüsü Hakkında

  1. Play Off maçlarında iki galibiyet alan takım rakibini elemiş sayılır ve bir üst tura çıkar.
  2. Oynanan ilk iki maçta takımlar karşılıklı birer galibiyet alır ve 1-1 durumuna gelirse, serinin uzayan maçı ertesi gün (Cuma saat 20:00’de) yapılır.
  3. Play Off yarı final maçlarında ‘Lig içinden oyuncu hakem’ uygulaması yapılacaktır: Playoff takımları dışında ve lig içinden bir oyuncu düdük çalacaktır.
  4. Üçüncü Maddedeki durum için; maç saatine iki gün kala oyuncu hakem bulunamazsa, organizasyon olarak Prof hakem ataması yapılacak ve hakem ücreti karşılaşan iki takıma da eşit olarak bölünecektir.
  5. Dördüncü Maddedeki durum için: Hakem ücretini reddeden takım organizasyon kurallarına uymadığı gerekçesiyle PlayOff aşamasında diskalifiye edilecek ve rakibi galip gelmiş sayılacaktır.
  6. Final Maçlarının tamamında Prof hakem görev alacaktır, hakem ücreti finaldeki iki takıma eşit bölünecektir.
  7. Altıncı Maddedeki durum için: Hakem ücretini reddeden takım organizasyon kurallarına uymadığı gerekçesiyle Final aşamasında diskalifiye edilecek ve rakibi şampiyon ilan edilecektir, ayrıca Sekizinci Maddedeki ödül takdiminde yer almayacaktır.
  8. Final maçında oynayan tüm oyunculara madalyon ödülü verilecektir. Şampiyon takım şampiyonluk kupasıyla, ikinci olan takım da ikincilik kupasıyla ödülllendirilecektir. Madalyonlar oyuncuların olacak, kupalar ESBBL müzesinde kalacaktır.
  9. Hakem, maç esnasında disiplinsizlik, küfür ve sportmenliğe aykırı bir davranıştan oyuncuya ihraç verdiği durumlarda oyuncu o maçta kenarda oturur ve tekrar oyuna dahil olamaz.